Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Terminologija - pagrindiniai angliški terminai

"Algorithm", angl sutr. "Algo"
Algoritmas arba veiksmų seka, naudojama paieškos sistemos tam, kad nustatyti interneto puslapio reitingą. Skirtingos paieškos sistemos naudoja skirtingus
algoritmus. Reitingus įtakoja įvairūs faktoriai - puslapio amžius, šalis, kurioje patalpintas puslapis, raktinių žodžių naudojimas tekste ir t.t.

Link Anchor Text, Anchor text
Matoma nuorodos dalis, ant kurios spustelėjus pelyte atidaroma nuoroda.

Authority site
Kokybiško, svarbaus, populiaraus puslapio apibūdinimas. Tokiam puslapiui būdingas didelis, gerai pozicionuotas lankomumas.

ALT tags, alternate picture text
Trumpas tekstinis apibūdinimas, kuriuo aprašomas paveiksliuko turinys. Šis užrašas matomas užvedus pelyte ant paveikslėlio, arba rodomas vietoje
paveikslėlio, jei jų rodymas atjungtas.

Bad neighbourhood
Perkelgine prasme - blogas rajonas arba blogi kaimynai. Taip gali būti vadinamas serveris, kuriame patalpinta daug nekokybiškų puslapių. Arba puslapių,
kurie neturi jokios vertės. Tai gali būti puslapiai sudaryti tik iš nuorodų; SPAM'iniai puslapiai; puslapiai, kurie yra išmesti iš
paieškos sistemų indekso (užbaninti); puslapiai, kuriuose naudojamos priemonės, kurios yra uždraustos paieškos sistemų taisyklėse.

Backlink, incoming link, inbound link
Nuoroda iš kitos svetainės į Jūsų svetainę.

Broken link, dead Link
Nuoroda į neegzistuojantį puslapį ar kitokį interneto resursą (paveiksliuką, filmą, pdf dokumentą ir pan.)

Click-Through
Paspaudimas ant nuorodos, paprastai ant reklaminio pranešimo, kai aplankomas reklamos užsakovo puslapis.

Click-Through-Rate (CTR)
Paspaudimų efektyvumas. Tai santykis, tarp reklamos parodymų ir paspaudimų. Tarkime, jei reklamos parodymų buvo 100, o paspaudimų tik trys, tai CTR=3

Cloaking
Vienokio puslapio turinio rodymas žmonėms, kitokio - paieškos sistemų robotams. Daugumos paieškos sistemų taisyklės tai draudžia.

Content
Svetainės ar puslapio turinys, tekstas. Tai, iš ko sudarytas puslapis.

Counter
Skaitliukas. Mažytė aplikacija, kuri skaičiuoja puslapio unikalius lankytojus ir puslapių parodymus.

Crawler, web crawler
Internetinio robot (angl. robot, bot) sinonimas. Autonomiškai veikianti aplikacija, kuri imituoja puslapio lankytojų naršymą tinklalapyje. Robotai naudojami paieškų sistemose, kad surinkti puslapių turinius.

Description
Aprašymas, santrumpa. Terminas naudojamas apibūdinti tekstą, kuris paieškos sistemų rezultatuose talpinamas šalia nuorodų į puslapius.

Description Meta Tag
HTML meta tag'as, trumpai apibūdinantis HTML puslapio turinį.

Directory
Puslapių direktorija, katalogas. Kategorizuotas puslapių sąrašas, kurį prižiūri ir pildo redaktoriai. Geriausiai žinoma direktorija -
Yahoo.

DNS Propagation
Kai užregistruojamas domeno vardas (arba perkeliamas į kita DNS), pakeitimams internete įsigalioti reikia tam tikro laiko. Paprastai procesas trunka
apie 24 valandas, per kurias domenas daugumai vartotojų būna neprieinamas.

Domain Name Server (DNS)
Kai lankytojas suveda interneto adresą paspaudžia 'Enter', žodinį interneto adresą tam tikras procesas, kuris vadinamas DNS, paverčia į kompiuterinį IP adresą.

Doorway page, gateway page
Interneto puslapis, kuris optimizuotas iš dalies raktiniam žodžiui arba tam tikrai paieškos sistemai. Pagrindinis tikslas - nukreipti (automatiškai arba per nuorodą) atėjusį lankytoją į pagrindinį svetainės puslapį ar net į kitą svetainę.

Duplicate Content
Skirtingi interneto puslapiai su vienodu arba beveik vienodu turiniu.

Googlebot
Roboto, kurį naudoja Google, pavadinimas.

Hidden text, hidden links
Tekstas, kurio nemato žmogus, o mato robotas. pvz. baltas tekstas ant balto fono arba tekstas, kuris parašytas labai mažu fontu.

Hits
Vienas is lankomumo statistikos terminų, nusakantis, kiek resursų buvo pareikalauta iš serverio, puslapių krovimosi metu. Pvz. vienas puslapis, kuriame yra 10 paveiksliukų, bus skaičiuojamas kaip 11 hits (1 puslapis + 10 paveiksl.)

Home Directory
Pagrindinė svetainės direktorija, kurioje laikomas index failas. Paprastai pavadinama "/public_html/", "/www/" arba "/web/".

Image Map
Nuorodų dėliojimas ant skirtingų to paties paveiksliukų ploto.

IP adresas
Unikalus adresas, sudarytas iš keturiu skaičių, atskirtų taškais. Suteikiamas kiekvienam kompiuteriui, kuris prijungtas prie interneto. Gali būti statinis arba dinaminis. Dinaminis IP suteikiamas kiekvieno prisijungimo metu vis kitoks, o jei kompiuteriui priskirtas statinis IP adresas, tai kiekvieno prisijungimo metu jis toks pats.

Keyword, Key Phrase
Žodis arba keletas žodžių. Tai tekstas, kuris suvedamas į laukelį paieškos sistemoje, siekiant surasti visus puslapius, kuriuose toks tekstas yra aptinkamas.

Keywords Meta Tag
HTML meta tag'as, kur apibendrintai išvardinta, kokie žodžiai sutinkami puslapio tekste.

Link Farm
"Nuorodų ferma". Svetainė arba puslapis, sukurta tik paieškų sistemoms ir sudaryta daugiausiai tik iš tarpusavyje nesusijusių nuorodų.

Link Popularity
Į puslapį ieinančių nuorodų skaičius ir kokybė.

Meta Search Engine
Paieškos sistema, kuri apibendrintą rezultatą suformuoja iš kitų paieškos sistemų rezultatų.

Mirror Sites
Identiškos svetainės, kurios pasiekiamos skirtingais domenų vardais (arba IP adresais). Paprastai naudojamos paskirstyti didelį apkrovimą.

Outbound Links
Nuorodos, kurios iš Jūsų svetainės veda į kitas svetaines.

PageRank (PR)
Svetainės puslapio įvertinimo matavimo vienetas. Būna viešas arba slaptas. Viešas - tai skaičius iš intervalo 0-10, nusakantis puslapio svarbumą. Slaptasis PR naudojamas nusakyti puslapio reitingą paieškos rezultatuose.

Page views, pageloads
Nusako, kiek kartų buvo peržiūrėtas puslapis ar svetainė. Tarkime, svetainę per dieną aplankė 2 lankytojai; vienas jų peržiūrėjo vieną puslapį, o kitas peržiūrėjo 15 puslapių. Tad page views=16.

Paid Inclusion
Mokamas talpinimas kataloge. Kai kurie katalogai įtraukia Jūsų svetainę į savo indeksą tik už tam tikrą mokestį. Kai kurios iš jų neįtraukia svetainės į indeksą net po apmokėjimo, jei ji netenkina keliamų reikalavimų.

Pay-Per-Click (PPC)
Paieškos sistema arba katalogas, kurie patalpina Jūsų svetainę savo indekse ir ima mokestį iš Jūsų už kiekvieną lankytojo paspaudimą ant Jūsų svetainės nuorodos. Rezultatai išrikiuojami pagal mažėjančią kainą.

Reciprocal link
Apsikeitimas nuorodomis. Jūs talpinate nuorodą į kitą svetainę, kurioje yra (arba bus) nuoroda į Jūsų svetainę.

Redirect
Nukreipimas. Tarkime, Jūs suvedate nuorodą "mindaugas.info" ir serveris automatiškai nukreipia Jus kitu adresu "www.mindaugas.info". Gali būti naudojamas ir kitais tikslais, pvz. iš paieškos sistemų ateinančiųs lankytojus nukreipiate ten, kur Jums reikia.

Referrer or Referring URL
Refereris, šaltinis. Tai svetainė, iš kurios į Jūsų puslapį atėjo lankytojas.

Relevancy
Atitikmuo, atitikimas. Paprastai tai yra kokybės rodiklis, nusakantis, kiek puslapis atitinka tam tikrą tematiką. Pvz. automobilinis puslapis neatitinka sveikatos forumo temos; odos priežiūra atitinka sveikatos forumo temą.

Robot (spider, webcrawler, crawler, web-bot, bot)
Programa, kurią naudoja paieškos sistemos naršyti tinklą, rasti svetaines, reitinguoti, indeksuoti svetaines.

Robots.txt
Failas, kuriame aprašyta, kuriuos Jūsų svetainės katalogus arba failus draudžiama peržiūrėti arba indeksuoti paieškos sistemų robotams. Failas talpinamas į pagrindinį svetainės katalogą.

Sandbox
Smėlio dėžė naujiems puslapiams. Tai Google fenomenas, kuris apibūdina faktą, kad naujai sukurti puslapiai tam tikrą laiką negali įgyti aukšto PR konkurencingose srityse.

Search engine
Paieškos sistema, galutiniams vartotojams suteikianti galimybę ieškoti svetainių savo indekse arba kataloge.

Search engine friendly
Paieškos sistemoms optimizuota svetainė, be sutrikimų naršoma interneto robotų; paruošta geram reitingavimui; su aiškia struktūra; atitinkanti paieškos sistemų keliamus reikalavimus.

SEO (Search Engine Optimisation)
Optimizavimas Paieškos Sistemoms arba žmogus, kuris tuo užsiima.

SEM (Search Engine Marketing)
Apibendrina SEO ir kitus marketingo metodus, pvz. PPC.

SERPS (Search Engine Results Pages)
Tai rezultatas, kuris gaunamas atlikus paieška paieškos sistemoje.

Stop word
Mažas, labai paplitęs žodis (pvz. "the, a, as" ir t.t.), kuris ignoruojamas paieškos sistemų indeksuojant puslapius ir apdorojant paieškos užklausas.

Traffic
Tai lankytojų kiekis, kuris aplanko svetainę ar vieną puslapį.