Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Shared hosting - serverio resursų dalinimas

Po apibrėžimu "shared hosting" gali slėptis daug kas - nuo nemokamo hostingo iki normalaus "entry level" paslaugų paketo.

Ant vieno kompiuterio sukuriamas web serveris. Vartotojai gauna savo prisijungimo vardus, gali kurti MySQL bazes, siųsti laiškus, prisijungti per FTP ir panašiai.

Labai apkarpytų paslaugų paketai, dar vadinami "Free hosting" arba koks nors "hostingas už litą" - labai geras sprendimas... pažaidimui. Su kokiu nors Microsoft FrontPage programa galite sukurti interneto puslapį per minutę, per FTP protokolą įkelti jį į serverį ir štai - turite interneto svetainę. Kai kada tos paslaugos apkarpomos iki sunkiai suvokiamo lygio - Jūsų sukurtame puslapyje priverstinai rodoma kompiuterio savininkų reklama; negalite puslapiui priskirti domeno vardo (privalote naudoji kokį nors tralialia.puslapiai.lt), negalite sukurti duomenų bazės ir taip toliau, ir panašiai.

Tai sprendimas parduodantiems šuniukus internete arba svetainėms tipo "tai mano homepage" - sukūriau, įdėjau ir pamiršau.

Kai kurie shared hostingo paketai duoda šiek tiek daugiau laisvės - leidžiama pačiam kurti subdomenus (tarkime. "http://subdomenas.mindaugas.info"), priskirti vardą, gauti lankytojų log failus ir t.t.

Tad visada verta paskaityti platų paslaugos paketo aprašymą, kurį pateikia hostinanti firma.

Shared hostingas - nesaugus hostingas. Saugumas grindžiamas tik failinės sistemos priemonėmis, todėl gali būti pažeidžiamas.

Stabilumo nebuvimas - kadangi vienos sistemos resursais naudojasi daug svetainių, vienos sistemos klaida ar techninė problema gali sukelti visos sistemos lūžį. Nėra priemonių teisingai paskirstyti sistemos resursus - viena svetainė vienu metu gali naudoti visą CPU arba RAM, o kitoms - kas liks.

Shared hostingo trūkumais įsitikinau savo kailiu. 2005 m. sausio mėnesį mano puslapį priverstinai pašalino iš vieno tokio serverio. Puslapis pasiekė santykinai didelį populiarumą ir ėmė valgyti tiek daug serverio procesoriaus ir atminties resursų, jog kiti to paties serverio klientai negalėjo atsidaryti savo puslapių. Nesvarbu, kad paslaugos aprašymo pakete buvo nurodyta "unlimited bandwidth" ir "unilimited emails" (beje, nieko unlimited ištiesų niekada ir nebūna) - 15-20 tūkst. atvertimų per dieną ir greičiausiai pasiekiama riba, kai shared hostingo "kioskas" yra per mažas Jūsų prekėms.

Tarkime, tokia situacija: vienam tokiame serveryje yra 500 svetainių, veikia paleistas Apache serveris. Apache mod's - labai naudingi įrankiai webmasteriui, leidžiantys išnaudoti papildomas Apache galimybes. Tačiau, dėja, tik ne shared aplinkoje. Taigi, jei Apache jau yra instaliuotas, tai jis jau turi įjungtus tam tikrus mod'us. Jeigu Jūsų reikmėms reikia kokio nors "cache by file type" funcionalumo arba "mod_rewrite" mod'o ir jo nėra - tai gali reikšti rimtas, galbūt ner neapeinamas problemas. Serverio savininkai gali būti visiškai nesuinteresuoti daryti kažkokius pakeitimus, nes pakeitimai vienos svetainės reikmėms reikštų pakeitimus absoliučiai visoms 500 svetainėms. Grubiai tariant, arba visi naudoja mod_rewrite, arba nei vienas.

Kažkada prašiau kito savo hosterio leisti man naudotis "mod_headers" moduliu, kuris šiaip jau buvo išjungtas, tačiau man buvo atsakyta neigiamai. Aš galbūt visiškai nenoriu, kad serverio sugeneruojamuose HTTP atsakymuose būtų matoma Apache versija arba kad bet kas galėtų greitai įsitikinti, jog mano puslapis padarytas su PHP4 - o kitiems tokia savybė galbūt net ir nerūpi.

Jūsų resursams valdyti paprastai suteikiamas priėjimas per FTP bei koks nors virtualus įrankis - "Control Panel", su kuriuo kuriama duomenų bazė, vartotojas, el, pašto adresai, subdomenas ir panašiai.

Techninių žinių, kad administruoti shared hosting sistemėlę, nereikia daug. Tai įkandama daugeliui, su šiek tiek praktikos ir truputėliu techninių žinių.

Tipiška shared hostingui - virtualiai padalinami tik kietojo disko resursai - prisijungimo direktorija, suteikiama duomenų bazė. Tuo jis skiriasi nuo VPS - virtualy private server hostingo.