Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Rezultatų analizė

Kiekvienos svetainės lankomumas privalo būti analizuojamas. Svarbu ne tik įdėti skaitliuką, kad žinoti kiek į Jūsų svetainę per dieną ar mėnesį atėjo lankytojų ir kiek jie peržiūrėjo puslapių. Jeigu Jūs apie savo svetainę žinote tik tokią lankytojų analizės statistiką, žinote per mažai ir į savo svetainę turbūt žiūrite atmestinai. Reikėtų pasidomėti analizės priemonėmis, kurios gali padėti pasiekti svetainei iškeltus tikslus. Na o jeigu svetainė išvis neturi jokių tikslų - o taip irgi kartais pasitaiko - tai verta susimąstyti, kodėl išvis tuo užsiimate, gal geriau užsiimti tuo, kas Jums ištikro įdomu ir teikia malonumą.

Pirmiausia reikėtų turėti galvoje, jog svetainė neturėtų būti vieną kartą sukurtas produktas ir paleistas į gyvenimą. Kažin, ar apskritai įmanoma sukurti tokią svetainę, kuri iškart tik pagaminta tenkina visus lankytojų (ir tuo pačiu - Jūsų) poreikius. Nusiteikite analizuoti, daryti išvadas, keisti, analizuoti ir siekti tobulumo, nes Jums už nugaros jau trypia minia potencialių jaunų konkurentų, turinčių naujų, gerų idėjų ir jėgų jas realizuoti.

Yra keletas būdų, kaip analizuoti savo puslapio lankytojų elgseną.

1. kaupti ir analizuoti lankomumo statistiką

Jūsų svetainės programinė įranga (web serveris) paprastai turi įjungtą galimybę fiksuoti kiekvieną svetainės aplankymą.

Kai puslapis atverčiamas, fiksuojamas*:
a) lankytojo kompiuterį identifikuojantis adresas (vadinamas IP);
b) tiksli atvertimo data, laikas, laiko zona;
c) Jūsų svetainės puslapis, kurį žiūrėjo lankytojas;
d) iš kur į Jūsų svetainę atėjo lankytojas;
e) lankytojo naršyklės pavadinimas, versija;
f) perduodamų duomenų dydis, baitais;
g) kita tarnybinė informacija.

* Nuo programinės įrangos tipo, versijos ir nustatymų gali keistis, kas fiksuojama, o kas - ne.

Tokios informacijos failai vadinami "log failais" arba "logais" (angl. "log files"), na arba lankomumo statistikos failais.

Jei turite labai populiarią svetainę, log failai gali būti labai pastebimo dydžio. Labai grubiai vertinant - jei atvertimų per dieną yra šimtas tukstančių, tai dienos log failas užima 700 MB. Taigi, per metus - apie 250 GB. O jei per dieną peržiūrėjimų dešimt kart daugiau - tai ši apimtis proporcingai didėja.

Kaupimo apimtis galima šiek tiek koreguoti. Tarkime, jei Jums visiškai neįdomu, tai galima nekaupti atverčiamų piešinėlių statistikos. Tačiau išjungus tokios statistikos kaupimą, galite "įsivaryti save į kampą". Pavyzdžiui, po poros metų pamatysite, kad didžiulį serverio apkrovimą sudaro įvairių paveiksliukų pakrovimas. Nutarėte nupirkti kitą web serverį, ant kurio bus nukelti visi paveiksliukai. Tai normalus sprendimas - taip vadinama paskirstyta sistema, kai vienas serveris aptarnauja duomenų bazę + atlieka turinio valdymą, o kitame serveryje - paveiksliukai, grafika, video, garsai. Puikiai žinote, kad paveiksliukai sudaro 4 GB vietos diske, nes tą nesunku pamatuoti. Tačiau kokį procentą perduodame informacijos sraute sudaro paveiksliukai? Ar statistinis užklausų skaičius yra vienas paveiksliukas per minutę, ar dešimt per sekundę? Neturint tokių duomenų, kaip sužinosite, ar antrajį serverį reikia pirkti su 200 MHz procesoriumi ar reikės 2,4 GHz procesoriaus? Kadangi šitie sprendimai susiję su pinigais, tai gali būti svarbu.

Sukauptus log failus galėsite analizuoti. Yra aibė nemokamų įrankių, pateikiančių paprastą statistiką, tiek rimtų mokamų gigantų, kurie gali teikti naudingą marketinginę informaciją. Kaip taisyklė, kuo naudingesnė yra informacija, tuo sunkiau (brangiau) ją išgauti.

2. naudoti kitų pagamintus įrankius

Sprendimas paprastesnis, bet galbūt ne visada geresnis - į visus savo svetainės puslapius patalpinate paprastą kompiuterinio kodo eilutę, kurią Jums suteikia paslaugos tiekėjas. Kraunantis bet kuriam Jūsų svetainės puslapiui, tas kodas nuneša visą reikiamą ir nereikiamą informaciją paslaugos tiekėjui, kuris pas save kaupia "log failus" ir Jums pateikia apibendrintą statistiką.

Na, šitą fokusą jau seniai praktikuoja visokių nemokamų skaitliukų tiekėjai, tame tarpe ir lietuviški. Savo svetainėje talpinate kodo gabaliuką, taip atiduodami visą vertingą informaciją. O dažnai ši informacija yra ir labai brangi. Pvz. taip paslaugos tiekėjas sužino, iš ko sudarytas Jūsų puslapio lankytojų srautas; su kokiais raktiniais žodžiais į Jūsų svetainę patenka lankytojai ir panašiai. O mainais už tai Jūs gaunate tik informaciją, kiek lankytojų per dieną patenka į Jūsų svetainę. Mano nuomone, tokia gaunama informacija neadekvati netiesiogiai sumokamai kainai.

Apibendrintai galima pasakyti, jog puslapio lankomumo statistika duoda labai daug, tik ne kiekvienas tai vertina. Sekant ir analizuojant log failus, galima pastebėti, kiek procentų pagyvėja svetainės srautas iš Google, nusipirkus nuorodą labai populiariame puslapyje; kiek realiai pelno davė Jūsų reklaminė kampanija kitose svetainėse; kokie svetainės straipsniai atneša daugiausiai pinigų, o kuriuose reikalinga sukurti papildomos vertės.