Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Puslapio vardas

Koks turėtų būti puslapio pavadinimas? Kaip pasirinkti, kaip ir kur geriausiai pirkti domeną, geriausia domeno kaina ir... ką su juo toliau daryti?

Tačiau kur rasti atsakymus? Ko gero, "omnitel.www" naujienų grupė - tai vienas iš geresnių šaltinių, patikimas ir nemokamas. Bet jei esate visiškai žalias, iš Jūsų greičiau gali tiesiog nepelnytai pasišaipyti, tad bet kokiu atveju šioks toks pradinis supratimas yra pageidautinas.

Taip jau yra priimta, jog profesionalų tarpe puslapio vardai žargonu vadinamas "domeno vardu", "domenu", "vardu" ar tiesiog "adresu". Paprastai tariant, tai tas pavadinimas, kurį suvedate į naršyklės adreso lauką. Pavyzdžiui, puslapio, kuriame dabar esate, pavadinimas yra "mindaugas". Skaitant ar diktuojant puslapio adresą paminimas pilnas puslapio adresas, kuris sudarytas iš priešdėlio "www", vardo ir kategorijos (.com, .lt ir panašiai). "www" reiškia anglišką "World Wide Web" žodžių trumpinį.
Išplėtimas, arba kategorija - santrumpa, kuri pagal planą turėjo trumpai apibūdinti, apie ką yra puslapis. Pvz. ".com" - komercinis, ".info" - teikiantis informaciją, ".gov" - vyriausybinis (berods, tik Amerikoje), ".lt" - lietuviškas, ".eu" - Europiečiams skirtas puslapis. Pavadinimas - tai ta dalis, kuri lieka. Ji mus domina labiausiai, nes ji vaidina vieną pagrindinių vaidmenų interneto puslapio populiarinimo procese.

Dėl kontrolės trūkumo, vardų kategorijose šiuo metu nemažas chaosas. Nežinia, ką galima rasti atsidarius tarkime pirmą pasitaikiusį - internetas.net, nors pagal pradinį ".net" kategorijos sumastymą po tokiu vardu turėtų slėptis kurio nors interneto ryšio tiekėjo puslapis... Tačiau komercija padarė savo, ir iš pradinės įdėjos liko nedaug.

Tačiau tvarka vis dėlto yra. Pvz. Lietuvoje vardų įkūrimo paslaugą teikia tik "DomReg"
KTU Informacinių Technologijų plėtros institutas

Lietuvoje turime daug firmų-firmelių, kurios galutiniams klientams teikia vardų pardavimo paslaugą, kurios kaina mažesnė nei pačio DomReg. Realiai tokios firmos kontaktuoja ir sudarinėja sutartis su DomReg'u. Bet kadangi vartotojai tingi patys tvarkyti popierius, pasirašinėti sutartis ir viską tvarko internetu, jiems tokios paslaugos yra patogios.

Šiomis dienomis lietuvišką domeno vardą (su išplėtimu ".lt") galima įsigyti neišeinant iš namų, už maždaug 90 litų, metams. Užsakymo sutvarkymas užtrus dieną ar keletą. O užsienietiški, arba kitaip sakant, tarptautiniai domenai - na, bent jau patys populiariausi - yra nepalyginamai pigesni. ".com" šiandien kainuoja apie 24 litus metams. Domeno vardas - tai vertybė, tačiau jis nėra prekė, kurią nusiperki visam gyvenimui. Suteikiama teisė naudotis tam tikram laikotarpiui, metams ar dešimčiai metų. Praėjus šiam laikotarpiui, domeno vardas vėl tampa "laisvas" ir teisę jį valdyti gali gauti visai kitas žmogus. Galima apmokėjimus daryti metams ar porai, po to daryti pratesimą, nes dabartiniam domeno savininkui suteikiama pirmumo teisė prieš naujus pirkėjus.

Visa tai su salyga, jei radote visiškai niekam nepriklausantį domeno vardą. Jeigu nusprendėte įsigti domeno vardą, kuris super tinka Jūsų planams ir produktui, tačiau yra užimtas, teks arba jį perpirkti iš dabartinio savininko, arba rinktis kitą.

Pažiūrėti ar lietuviško domeno vardas laisvas galima čia: www.whois.lt.

Patikrinti .com (.info .net ir kitus) vardus galite labai daug kur, nes paprastai prekeiviai domenais teikia tokia galimybė savo svetainėse. Aš paprastai naudoju www.namecheap.com arba www.whois.sc

Europietiškus .eu domenus tikrinu per www.whois.eu. Šiuose puslapiuose galima ne tik patikrinti, ar vardas yra laisvas, bet ir sužinoti, kas yra savininkas, jei domena užimtas. Taip pat pateikiama kontaktinė savininko informacija, kuri turi būti prieinama viešai pagal domenų registracijos taisykles.