Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Įvadas į puslapio hostingą

 
Bent jau pradžioje, gana svarią dalį Jūsų projekto sąmatoje sudarys hostingas - puslapio techninė platforma. Kurį laiką aš pats dažnai girdėdavau žodį "hostingas", tačiau nežinojau, ką jis reiškia. Bendrai paėmus, hostingas - tai nieko ypatingo :) - tiesiog kompiuteris su pajungimu prie interneto. Galite hostintis namuose ar pas draugą. Galite surasti nemokamą hostingą, pigų hostingą, brangų ar labai brangų hostingą. Viskas priklauso nuo to, koks Jūsų projektas-projektėlis, kokie jam keliami reikalavimai, kokie techniniai sprendimai pritaikyti.

Mano patirtis daugiausia susijusi su Apache + MySQL + PHP hostinimu. Ir - mano nuomone - tai puikus pasirinkimas.
 

Tam tikrą sumaištį galį kelti žodis "serveris", nes su šiuo žodžiu greičiausiai iškart asocijuojasi kompiuteris. Apache nėra kompiuteris. Tai programinės įrangos paketas. Grubiai tariant, kai savo naršyklėje suvedate adresą www.mindaugas.info, tai šis web serveris Jūsų naršyklei atiduoda tekstą, kuris priskirtas šiam adresui.

Žaviuosi, kiek daug galimybių suteikia Apache, kaip paprastai jis valdomas ir diegiamas. Savo kompiuteryje jį galima paleisti per pora minučių. Apache turi daug pagalbinių modulių, su kuriais patyrę webmasteriai gali atlikinėti smagius triukus, pvz. kaip "user friendly" nuorodų trumpinimas. Tarkime, specialiai Jūsų reikmėms sukurto TVS'o dokumentas atsidaro surinkus nuorodą www.mindaugas.info/index.html?id=187&komentarai=1&meniutema=187=aflid=junka
Jei užsakytame žurnalo straipsnyje apie savo prekę norite įdėti nuorodą, toks griozdas netiks - jos niekas neprisimins. Vargu, ar bent pradžią prisimins...

Sprendimas yra - vien Apache priemonėmis galima parašius failiuke porą eilučių, paversti tokį griozdą į daug įsimintinesnę nuorodėlę: www.mindaugas.info/apiemus.html
ir ji veiks be jokio papildomo programavimo ir TVS'o keitimo.

Priklausomai nuo sudėtingumo, yra keletas hostingo tipų: shared hostingas ir dedicated hostingas. Nesu įsitikinęs, kaip tiksliai tai būtų galima versti, tačiau tai ir nėra labai svarbu - svarbu suprasti esmę. Shared - tai sistema, kurioje resursais (RAM, HDD, CPU) dalinasi visi hostingo paketus nusipirkę vartotojai, o dedicated - tai kai vienam vartotojui priklauso visi resursai.

Su tuo susiję daug saugumo, stabilumo, patikimumo ir kainos klausimų. Geriausia, žinoma, turėti savo dedikuotą kompiuterį-serverį ir tvarkytis jame kaip tik norisi. Tačiau tai yra brangu. Todėl tenka pradėti nuo pat apačios - dalintis sisteminiais resursais su tokiais pačiais webmasteriais.

Man teko nueiti kelią nuo nemokamo iki virtualiai privataus serverio. Dirbau tik su užsienio hostintojais ir, ko gero, neprašoviau. Dauguma lietuvaičių jau įsigudrino perpardavinėti užsienio serverių paketus ir šiaip - mano nuomone, vienareikšmiškai - lietuviško hostingo kaina didesnė nei užsienietiško, pvz. amerikoniško. Na, išskyrus nebent "pritraukiančius" paketus - serveris už litą ar SMS. Bet pasiekus bent kiek didesnio puslapio populiarumo tokia hostingo paslauga ima greitai spausti per pečius ir tenka skubiai (kartais valandų bėgyje) ieškoti alternatyvos. O kas gali būti greičiau, nei primokėti dar šiek tiek litų ir pagerinti planą pas tą patį tiekėją!? Štai taip pamažu ir prieinama prie permokėjimo... Pvz. vieną mano svetainę "paveža" VPS'as už 145 Lt per mėnesį, o lietuviai mano išvardintiems resursams (5GB vietos, 62GB srauto per mėnesį) pasiūlė tik dedikuotą serverį už beveik septynis *kartus* didesnę kainą per mėnesį. Kas tai - ar nenumaldomas noras užsidirbti ar nemokšiškumas/sprendimų trūkumas?