Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Paieškos sistemų veikimas

Iš principo, visos paieškos sistemos (išskyrus katalogus) sudarytos panašiai - jos pačios surenka duomenis iš interneto, vėliau iš tų duomenų sukuriama paieškos bazė ir sudedami reitingai tam tikriems raktiniams žodžiams. Vartotojas vykdo paiešką bazėje ir pateikiami rezultatai. Taip susidaro įspūdis, jog ieškoma pačiame internete, nors iš tikrųjų paieška vykdoma interneto kopijoje - duomenų bazėje.

Daugelis nesuprasdami klausia, kaip gi veikia paieška ir ką puslapyje reikia įrašyti, kad patekti į pirmą vietą rezultatuose. Bet tame ir bėda, kad kiekvienas nori, kad jo puslapis būtų pirmas! Šitaip, tyčia ar netyčia, interneto puslapiai konkuruoja tarpusavyje.

Seniais gūdžiais internetinio viduramžio laikais paieška vykdavo daug paprasčiau. Kurdamas HTML'o dokumentą programuotojas įrašydavo jo antraštėje, apie ką yra dokumentas, t.y. užpildydavo Meta Description tag'ą bei išvardindavo, pagal kokius raktinius žodžius dokumentas turėtų būti randamas - Meta Keywords tag'e.

Bet internetas sparčiai komercializavosi. Būti pirmuoju pagal tam tikrus raktinius žodžius reiškė (ir dabar taip pat) užsidirbti, kartais ir labai daug.

Aš nenoriu pasakyti, kad būti pirmoje rezultatų pozicijoje pagal bet kokią paiešką reiškia gauti milijonines pajamas - ne. Tačiau tokie užklausos žodžiai kaip "travel", "poker" ar "dating" per dieną yra ieškomi po kelis šimtus tūkstančių kartų. Ir būnant rezultatų pirmojoje pozicijoje jau nesvarbu, ką parduodate - juk kažkas tikrai ieško, randa ir perka.

Paieškos sistemos neišvengiamai ir pastoviai susiduria su sukčiavimo atvejais - bandymais bet kokia kaina prasibrauti į pirmąsias pozicijas. Ko gero, pirmasis tokio SPAM'o būdas buvo HTML META Keywords taguose naudoti nesusijusius raktinius žodžius. Pvz. puslapyje "mindaugas.info" aš nenaudoju raktinių žodžių "pažintys", "hostingas" arba "draudimas". Tai nėra su mano puslapiu susiję žodžiai. Tačiau kol paieškos sistemos nesugebėdavo atskirti, apie ką yra puslapis ir palyginti su raktiniais žodžiais, toks mechanizmas veikė. Į meta keywords lauką įrašius žodžius "sex", "porn" ar dar ką nors, į puslapius iš paieškos sistemų ateidavo masė lankytojų, kurie rasdavo visai ne tą, ko ieškojo. Todėl META informacijos patikimumas greitai buvo sumažintas. Šiomis dienomis pažangios paieškų sistemos šių laukų jau nebenaudoja puslapių reitingui nustatyti. Vis dėlto juos naudoti rekomenduojama, nes iš šių laukų kartais formuojamas paieškos rezultatuose pateikiamas puslapio aprašymas. META informacija turi būti susijusi su puslapio turiniu.

Apskritai, paieškos sistemos reitinguoja kiekvieną bet kokios svetainės lapą pagal daugiau kaip 70 (ar net daugiau) kriterijų. Tam turi reikšmės tokie, atrodytų nesusiję, dalykai, kaip šalis, kurioje hostinama, puslapio amžius, lapo URL adresas. Tačiau jei įsigilinsite, visa tai yra logiška ir pagrįsta. Kai ieškote žodžio "pažintys" internete, Jūs greičiausiai norite susipažinti arba rasti visus Lietuvoje esančius pažinčių puslapius. Tarkime Google šiuo atveju "mano", kad Jums bus įdomiausi geografiškai arti hostinami puslapiai. URL adreso reikšmė jau nuo seno labai didelė. Kuo arčiau iš kairės URL eilutėje yra raktinis žodis, tuo jis svaresnis paieškoje. Todėl domeno vardai "acne.com" ir "acne.lt" turi vienodą svorį, nors, žinoma, koks nors statistinis kanadietis geriau atsimins ".com" pavadinimą, nei ".lt".