Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Paieškos sistemų tipai

Yra keletas pagrindinių tipų.

1. struktūrizuotos direktorijos, katalogai

Juos sudaro:
a) puslapio rekomendavimo forma. Svetaines katalogams rekomenduoja patys savininkai arba administratoriai.

b) redaktoriaus įrankiai. Tai patvirtinimo arba atmetimo įrankis - programinė įranga - kurios pagalba redaktoriai peržiūri rekomenduotas svetaines ir atmeta tas, kurios neatitinka katalogo kokybės reikalavimų. Patvirtinus rekomenduotą svetainę, ji patenka į katalogo indeksą.

c) paieškos interfeisas - priemonė galutiniam vartotojui atlikti paiešką duomenų bazėje ir peržiūrėti gautus rezultatus.

Šie katalogai daro internete didžiulę įtaką, nes jie yra prižiūrimi redaktorių ir juose nėra tų klaidų, kurios būdingos automatizuotoms sistemoms. Šiomis sistemomis sunku ar visiškai neįmanoma manipuliuoti. Tai suteikia internetiniams katalogams didelį patikimumo svorį.
Į katalogą įtraukiama: svetainės adresas ir trumpas apibūdinimas, raktiniai žodžiai, ilgesnis aprašymas.
Rekomenduojant savo svetainę jos savininkas dažniausiai jau pateikia savo apibūdinimą bei raktinius žodžius, o redaktoriai, peržiūrėje patį puslapį, nusprendžia, ar puslapio tematika ir turinys atitinka apibūdinimą ir raktažodžius.

Populiarūs katalogai:


Gaila, kad paskutiniu metu šią gerą katalogizavimo idėją temdo korupcijos šėšėlis. Tačiau, vis dėlto, kokybiškos ir kruopščiai prižiūrimos direktorijos leidžia mums visiems turėti švaresnį bei mielesnį internetą, ne tokį komercinį, kaip kai kuriems norėtųsi jį matyti ir atitinkantį savo pradinę paskirtį - skleisti patikimą ir kokybišką informaciją.

Panašu, kad katalogai turi savų problemų - nors prie jų redaktoriais dirba daugybė žmonių, tačiau paskutiniu metu patekimas pvz. į DMOZ užtrunka net iki pusės metų.

Jei Jūsų svetainė lietuviška, verta atkreipti dėmesį ir į lietuviškus katalogus. Mano nuomone, patikimas ir gerai prižiūrimas (tiek lietuviškų svetainių, tiek asmeninių puslapių) katalogas - Lietuva Internete, veikiantis jau daugiau nei 10 metų.

2. automatizuotos arba dalinai redaguojamos paieškos interneto puslapiuose duomenų bazės.

Susideda iš 3 pagrindinių elementų:

a) programa-robotas, arba kitaip - "botas", kuris pastoviai renka ir atnaujina informaciją apie vertingus puslapius internete. Jis elgiasi panašiai kaip žmogus, t.y. atsisiunčia visą puslapio turinį o po to padeda į duomenų bazę tolesnei (automatizuotai) analizei.

b) duomenų bazė, arba kitaip - indeksas, visa susisteminta informacija apie puslapius ir jų reitingus.

c) paieškos interfeisas - priemonė galutiniam vartotojui atlikti paiešką duomenų bazėje ir peržiūrėti gautus rezultatus.

Kai kurios paieškos sistemos prižiūrimos redaktorių, kurie keičia įvairius duomenų bazės indekso parametrus - normalizuoja dirbtinai pakeltus reitingus, blokuoja arba mažina reitingus tų puslapių, kurie siekia manipuliuoti rezultatais.Esminis skirtumas tarp katalogo ir automatizuotos paieškos sistemos yra tas, kad darant paiešką kataloge, ieškoma tarp trumpų apibūdinimų ir raktinių žodžių, kurie yra peržiūrėti ir patvirtinti redaktorių. O visiškai auto-paieškos sistemose puslapio raktiniai žodžiai ir apibūdinimas nustatomi automatiškai.

Tai, savaime suprantama, yra mažiau patikima nei redaktorių prižiūrimi katalogai. Auto-paieškos sistemų savininkai nuolatos susiduria su bandymais manipuliuoti ir įtakoti paieškos rezultatus. Todėl reitingavimo algoritmai nuolat tobulinami ir keičiami.

Vėliau, kalbėdamas apie paieškos sistemas, turiu omenyje būtent automatizuotas paieškos sistemas. O katalogai lieka katalogais, nors jie savo prigimtimi irgi yra paieškos sistemos.

Paieškos sistemos žavi savo novatoriškumu. "Viską automatizuokime!" Sistemos įgyvendino daugybę algoritmų, kurie sprendžia tokius uždavinius, kaip antai apie ką yra puslapis, kokie puslapiai geriausiai atitinka paieškos užklausas, kaip gramatiškai taisyklingai yra parašytas puslapio turinys ir daug daug kitų. Turint omenyje, kad interneto puslapių yra milijardai, su savo užduotimis jos neblogai susitvarko.