Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Kokio hostingo reikia Jums?

Kokio hostingo Jums reikia? O kokie būna? Kaip paskaičiuoti? Kaip prognozuoti?

Šie klausimai turėtų Jums rūpėti, nesvarbu, ką dabar apie tai galvojate. Nors konkretūs skaičiai labai priklauso nuo to, PAS KĄ Jūs hostinsite bei KĄ hostinsite, bet tam tikrus apytikslius skaičiavimus visada galima atlikti ir teoriškai.

Pirmiausia, iš ko susideda hostingas? Kokie parametrai svarbūs, o kokie - ne? Dažnai hostingo firmos žaidžia skaičiais ir formuoja nuomonę - kuo daugiau baitų, tuo geriau. Jeigu siūlomas 1 terabaitas srauto per mėnesį, ar reikia suprasti, kad to ir pakaks? Atsakymas paprastas - ne, šitie skaičiai praktiškai nieko realaus neatspindi ir Jums yra nesvarbūs. Taip kaip arklio galios perkant automobilį ar megapikseliai renkantis skaitmeninę foto kamerą nieko konkretaus apie daikto savybes ir jo kokybę nepasako ir yra skirti nukreipti dėmesį nuo kitų, daug svarbesnių dalykų (automobilio masės ir sukimo momento automobilyje santykį; linzių skaidrumo bei sufokusavimo greičio fotoaparate), taip ir čia.

Neskubėkite, galvokite logiškai ir nebūkite apakintas skaičių!

Štai, nusprendžiau pasižiūrėti vieną atsitiktinę eilutę iš savo serverio statistinių įrašų:

Data: 2006 Vasario 6 d.
Apsilankymai: 3551
Peržiūrėti puslapiai: 91610
Kreipiniai: 972117
Srautas: 2.98 GB

Tai vienos dienos įrašas iš vidutiniškai apkrauto serverio. Kaip matote, per dieną jį aplankė 3551 unikalus lankytojas. Visi lankytojai kartu paėmus peržiūrėjo 91 tūkst. lapų. Liko tas paslaptingasis parametras kreipiniai (angl. hits). Kas tai?

Kreipinys yra gana svarbus parametras skaičiuojant puslapio apkrovimą. Įvairios programos jį įtraukia į savo pateikiamą lankomumo statistiką. Vėliau paaiškinsiu kodėl. Kreipiniai skaičiuojami paprastai. Tarkime, turite vieną HTML puslapį su dviem GIF paveiksliukais viršuje ir tekstu. Pakrauti šį puslapį "kainuos" tris kreipinius: vieną - HTML tekstui ir du - paveiksliukams.

Taigi, priklausomai nuo puslapio turinio, 3,5 tūkst. unikalių lankytojų sudaro maždaug 2,9 GB per dieną srauto.

Per dieną tokio srauto Apache serverio LOG įrašai apie puslapio lankytojus sudaro maždaug 500 MB.

Tokiam srautui lietuviški hosteriai jau siūlo dedikuotą serverį. Pasidomėkite ir paskaičiuokite, kiek kainuoja toks hostinimas.

Realiai šis puslapis yra hostinamas VPS (angl. Virtual Private Server) serveryje ir sekantys parametrai jam yra pakankami:

2 GB vietos
50 GB srauto
max 773 RAM
max 425 CPU Procesai
1 MySQL Bazė (~200 MB dydžio ir 0,5 mln. įrašų)

Nuo kreipinių skaičiaus priklauso serverio apkrovimas. Statistiškai 972117 kreipinių per parą - tai 40504,88 per valandą, 675,08 per minutę ir 11,25 per sekundę.

Pažiūrėjus VPS serverio apkrovimo ataskaitą, maksimalus atidarytų failų skaičius tą dieną siekė 908 vienetus. Daugiausiai tą diena buvo paleistas 61 procesas.

Manau, kad tokio apkrovimo shared hosting aplinka jau "nebepatemptų"... Realiai iš savo patirties ir kitų atsiliepimų galiu pasakyti, kad 30-40 tūkstančių peržiurėjimų per dieną, tai ta riba, kai svetainė iš shared aplinkos prašosi VPS hostingo. Tačiau tai labai priklauso nuo puslapio programavimo kodo. Jei turinys grynai statiškas (pvz, nėra jokio CGI ir duomenų pakėlimo iš bazės), ši riba sparčiai kyla.

O kaip gi paskaičiuoti ir prognozuoti reikalavimus savo serveriui? Tam reikia turėti bent kažkokį realų pagrindą, pvz, puslapio dydį. Tarkime, kad vienas Jūsų puslapis užima vidutiniškai 50 KB. Jeigu svetainę per dieną aplankys 500 lankytojų ir kiekvienas peržiūrės po 4 lapus, 500x4x50 KB - tai 97 MB srautas per dieną, arba 3 GB per mėnesį.

Jei puslapis orientuotas į pramogas ir spontaniškai nusiteikusius lankytojus, tai peržiūrėjimų santykis gali būti didesnis. Viršuje pateiktoje statistikoje jis yra 1:25, tad prognozė labai priklauso nuo Jūsų veiklos internete srities, apie ką yra puslapis, o taip pat ir nuo lankytojų auditorijos. Taip pat priklauso, ką gi Jūs darote su savo lankytojais - na, galbūt Jūsų tikslas yra pritraukti kuo daugiau žmonių ir atiduoti 40-60% iš jų savo sponsoriui, iškart po pirmo apsilankymo.