Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Kas yra hostingas?

Kas yra puslapio hostingas? Šis žodis kilęs iš anglų kalbos. Angliškai hosting arba webhosting, web site hosting, web hosting - tai puslapio talpinimas internete. Į hostingo paslaugos sąvoką įeina fizinė patalpa, serveris (kompiuteris) ir interneto puslapio (arba puslapių) priežiūra.

Pasakymas "hostingas" reiškia tiek paslaugą (tuo atveju, kai tai atlieka firma, kuri teikia hostingo paslaugas), tiek patį procesą, kada surandate tuo užsiimančią firmą ir patalpinate ten savo svetainę (pvz. "aš hostinu savo puslapį ten ir ten").

Šiaip jau hostingas tai labai senas procesas. Jis atsirado praktiškai tą pačią minutę, kaip ir pasaulinis tinklas (angl. World Wide Web) - kiekvienam interneto puslapiui reikalinga aplinka, kurioje jis veikia.

Šiuo metu hostingu užsiimančių firmų yra labai daug, todėl dažnai sunku išsirinkti sau tinkančią, nepermokant arba gaunant tokią kokybę, už kurią sumokama. Smagu, kad paskutiniu laiku Lietuvoje taip pat labai padidėjo pasirinkimas, kainų ir paslaugų prasme.

Kartais dirbame veikiami tokių veiksnių, kurie priverčia rinktis tą pačią dieną, todėl išsamiai studijai paprasčiausiai nelieka laiko. Pasitikime reklama arba tiesiog šaukiančiais techniniais parametrais, o tai nėra taip svarbu, kaip mums norima įteigti. Svarbiausia - žinoti savo poreikius.

Patalpos, kuriose hostinama


Tai nėra taip nereikšminga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Priklausomai nuo to, kuo Jūs užsiimate internete, duomenų saugumas gali būti net "gyvybės ar mirties" klausimas. Jeigu investuojate į savo puslapį, natūralu, jog norite apsaugoti savo investiciją. O grėsmių daug. Pirmas dalykas, tai fizinis visos informacijos netekimas, pvz, gaisro atveju. Jeigu investicija į interneto projektą siekia kelis šimtus tūkstančių litų, Jūs nenorėtumėte visko netekti per dieną. Didelės kompanijos rengia specialias patalpas, kuriose - moderni priešgaisrinė apsauga, temperatūra palaikoma vieno laipsnio ribose. Taip rizika sumažinama iki minimumo. Tam tikrais atvejais suteikiama garantija dėl duomenų saugumo, tačiau apie tokią paslaugą Lietuvoje dar girdėti neteko.

"Duomenys yra saugūs tiek, kiek yra apsaugota pati silpniausia sistemos dalis" - kažkur teko girdėti tokią mintį. Be virtualios, loginės duomenų apsaugos yra ir fizinis operavimas. Dažnai net nesusimąstome, jog laisvas fizinis priėjimas prie serverio gali lengvai įvaryti visą sistemos saugumą į kampą. Kas ir kaip dirba su duomenimis? Gal sistemos administratoriai turi panašių interesų rinkoje kaip ir Jūs? Jei sukaupėte savo klientų duomenų bazę, kurioje tūkstantis kontaktų, konfidenciali informacija, nuotraukos, tokios duomenų bazės vertė gali siekti keliasdešimt tūkstančių JAV dolerių. Kur garantija, kad godus sistemos administratorius nepasinaudos šia informacija ar jos neperduos trečioms šalims, jei turės tokią galimybę? Fizinis patekimas į hostinimo patalpą turėtų būti apribotas aukščiausio lygio priemonėmis (pvz, biometrinėmis identifikacinėmis kortelėmis).

Hostingo kompiuteris - serveris


Galite namuose pastatyti svetainę aptarnaujantį serverį-kompiuterį, įdiegti visą reikalingą programinę įrangą, prijungti prie interneto ir taip hostinti savo puslapį. Tai puiku, jeigu puslapis dedikuotas Jūsų katinui. Bet palikite hostingą profesionalios, aukštą kokybę garantuojančioms firmoms, o sau - viską kas liko, na, nebent norite tobulintis serverių priežiūroje. Kokybiškas hostingas - tai investicija, duomenų saugumas, ryšio patikimumas ir veikimo garantija.

Dideli puslapiai-projektai hostinami paskirstytose sistemose, kai vienam puslapiui reikalinga daugiau nei vienas serveris. Tokiais atvejais kiekvienas serveris atlieka jam charakteringą funkciją - viename laikomi fiziniai duomenys - video, audio, foto medžiaga, kitame - duomenų bazė ir pan. Mūsų sistema paprasta, ją aptarnauja vienas kompiuteris, o daug dažniau jis aptarnauja tūkstančius tokių svetainių.

Didelę reikšmę hostinant puslapį turi būdas, kaip serveris prijungtas prie interneto. Štai keletas pavyzdžių:

DS0 - 64 kilobitai per sekundę
ISDN - dvi DS0 linijos plius signalas (16 kilobaitai per sekundę), arba 128 kilobitai per sekundę
T1 - 1.544 megabitai per sekundę (24 DS0 linijos)
T3 - 43.232 megabitai per sekundę (28 T1 linijos)
OC3 - 155 megabitai per sekundę (84 T1 linijos)
OC12 - 622 megabitai per sekundę (4 OC3 linijos)
OC48 - 2.5 gigabito per sekundę (4 OC12 linijos)
OC192 - 9.6 gigabito per sekundę (4 OC48 linijos)

Interneto jungtis yra dalinama visoms svetainėms, kurios hostinamos tame serveryje. Tad jei turite informacijos, jog serveris prijungtas T1 jungtimi ir jame hostinasi 100 svetainių, tai kritiniu (apkrovimo) atveju kiekvienai iš jų teks viso labo apie 15 kilobitų per sekundę.

Puslapio priežiūra


Hostingo firma gali pasiūlyti puslapio priežiūrą, kuri dažnai apsiriboja pagalba sisteminiame lygyje, t.y. programų, servisų diegimas, konfigūravimas. Jei Jums pasiseks, gera priežiūros (angl. support) komanda pataisys net ir Jūsų programinio kodo klaidas.

Pagrindinis dalykas, kuris nusako hostingo firmos kokybę - tai greitis, per kurį priežiūros skyrius reaguoja į Jūsų užklausimus. Tarkime, staiga ėmė nebeveikti svetainės titulinis puslapis, o reklamos kampanija jau prasidėjusi! Į puslapį ateina brangūs klientai, o šis "neužsikrauna". Kreipsitės į "suportą", o jei neskubėdamas šis atsakys tik po poros dienų, pakeisti hostingo firmą užsimanysite tuojau pat.