Interneto svetainių kūrimas A-Z

Profesionalios interneto svetainių kūrimo, atnaujinimo, duomenų migravimo paslaugos.

Plačiau »

Įvadas į paieškos sistemas

Didelės reikšmės Jūsų interneto puslapio populiarumui turės paieškos internete sistemos (angliškai search engines). Tūkstančiai vartotojų ieško tam tikros paslaugos ar informacijos internete ir randa Jūsų puslapį, kuriame tai, ko jie ieško. Tai idealus variantas. Nebereikia reklamos, telieka susitvarkyti savo puslapį, pardavinėti tą, ko jie jieško; nukreipinėti juos ten, kur Jums labiausiai apsimoka; reklamuoti susijusius trečios šalies prekes; pardavinėti reklamą suinteresuotoms šalims - Jūs jau turite savo nuosavą auditoriją. Nebe Jūs ieškote klientų, o jie ieško Jūsų.

Man patiko kažkur girdėtas palyginimas, kad interneto puslapis - tai tarsi parduotuvė. Pirmą kartą klientas ateina ir dairosi. Sudarykite gerą įspūdį, stverkite jį. Jis jau viduje, užmegzkite su juo dialogą ir parduokite (plačiąja prasme) tai, ką turite ir sugebėkite jam rekomenduoti tai, ko neturite - ir iš to gauti naudos. Reklamos jau nebereikia, nes jis jau viduje, renkasi prekes. Šioje vietoje svarbūs jau kiti dalykai, išdėstymas, patogumas, kokybė, kaina ir t.t. Puslapyje rodykite kainas, nes labai nervina tie puslapiai, kur norint sužinoti kainą, tenka kreiptis el. paštu ar pildyti formą. Jei bijotės konkurentų, tai žinokite, kad Jūsų kainas ir sprendimus jie vistiek sužinos. Toks jau tas internetas... Tad geriau jau pasirūpinkite savo potencialiu klientu. Gerai šią situaciją iliustruoja toks pavyzdys: Jūs atėjote į prekybos centrą (interneto puslapį), norite pamėginti naują prancūzišką sūrį su pelėsiu (paslauga). Pardavėjas Jums sako (tekstas puslapyje), jog jei tikrai norite nusipirkti sūrio, Jums reikia nueiti pas pardavimo vadybininką (parašyti laišką). Ir ne šiaip jo paprašyti, o raštiškai (užpildyti formą). Štai taip! Tai ar dar norite sūrio? O gal jau geriau keliausite į kitą centrą? Yra aibės būdų, kaip atbaidyti klientus. Turbūt irgi jau patyrėte, kai puslapis suerzina taip, kad ranka nejučia paspaudžia "X" mygtuką, uždarantį langą. O kur dar tie lietuviški skraidantys-flash-baneriai, kuriuos tenka vaikytis po visą ekraną, norint "uždaryti"! Arba tos siaubingos muzikos, kurios kartais užgroja puslapio fone! Aš ištiesų net nepamenu, apie ką buvo ta reklama, teliko tik neigiamas pačios reklamos terpės (puslapio) įspūdis. O tai reiškia veltui išmesti pinigai...

Būti surandamam per paieškos sistemas - tai didelis turtas. Nesvarbu ką parduodate - kažkas ieško, randa ir perka. Deja, yra labai daug žmonių, kurie nesupranta kaip veikia paieškos sistemos, nesuvokia ar ignoruoja jų suteikiamas galimybes ar leidžiasi mulkinami internetinių aferistų, kurie sugeba parduoti tokias nieko vertas paslaugas, kaip "užregistravimas paieškos sistemose". Toks "užregistravimas" - visiškas nonsensas, kuris buvo reikalingas ir populiarus prieš 7-8 metus, o šiais laikais tuo rūpinasi pačios paieškos sistemos. O tos kurios tuo nesirūpina, Jums negalės duoti naudos. Taip pat įtarimą kelia žmonės, kurie garantuoja pirmąsias pozicijas google.com paieškos sistemoje. Nei vienas save gerbiantis SEO negarantuos Jums to, nebent ta paslauga yra nieko verta (taip būna, kai konkurencingumas mikroskopiškas, arba susidomėjimo raktiniais žodžiais nėra). Kad suprasti, kodėl taip yra, reikia išmanyti paieškos sistemų verslo modelį ir žinoti, kuo suinteresuoti paieškos sistemų kūrėjai. Grubiai tariant, jie suinteresuoti, kad paieškos užklausos grąžintų kuo tikslesnius užklausų rezultatus. Rezultatų sąrašas rūšiuojamas puslapių naudingumo mažėjimo tvarka, o pirmasis rezultatas - "pats pats", geriausiai atitinkantis kliento (žmogaus, kuris ieško) užklausą. Paieškų sistemų autoriai visiškai nesuinteresuoti, kad tais rezultatais ir jų pozicijomis būtų galima manipuliuoti. Todėl dedamos visos pastangos tobulinant rūšiavimo algoritmus, reitingų priskirimą ir gaudant sukčius, kurie nori rezultatus pakreipti sau naudinga reikme. Sukčių blokavimas dažnai vadinamas "baninimu" (angl. "ban" -blokavimas, uždraudimas).